ערד לוגו

תרבות בערד

העיר ערד כבר ידועה ומוכרת בארץ ובעולם כמרכז אומנותי מרתק שלא מפסיק לחדש. אמנים שונים שבחרו להקים את ביתם בעיר, רובע האמנים המרהיב ויצירות האמנות המפוזרות בערד בכל פינה בעיר, רק מעבירים עוד יותר טוב את האומנות מהעיר אל התושבים ואל המבקרים בה. תרבות האמנות בעיר, ממשיכה להעמיק עם השנים ולהתפרס רחב יותר לסביבת העיר ערד ולעולם כולו.

אירועי תרבות שונים שמתחוללים בעיר לאורך השנה, נותנים לאמנים השונים מקום לזרוח בו ולהציג את פירות ידיהם. המבקרים שמגיעים לנפוש בעיר, נהנים מיצירות אמנות ייחודיות ומרשימות שניתן למצוא רק בערד ומערכת החינוך בעיר ממשיכה לעודד ילדים ונוער בערד, להתעניין יותר באומנות מסוגים שונים ולתת לרגשות שלהם ביטוי בעזרת עבודות אמנות, חיים מלאי תרבות ויצירות שונות.

פסטיבל ערד

פסטיבל ערד הוא אירוע מוזיקה יוצא דופן שמתרחש בכל שנה ומביא לעיר את מיטב האמנים. האירוע מתקיים במתכונת מצומצמת באופן יחסי ונותן למשתתפים באירוע הרגשה של הופעה אינטימית אך יחד עם זאת המונית. פסטיבל ערד הוא הפסטיבל הוותיק ביותר שמתרחש במדינה ויחגוג השנה את שנתו הארבעים. תושבי ערד גדלים בצל של תרבות, מוזיקה ואמנות והעיר מטפחת את האמנים הצעירים בהבנה כי האמנות מרכיבה את חיינו בהמון צורות וסגנונות.

רובע האמנים

רובע האמנים בערד מהווה פינה תרבותית שאין שניה לה. ברובע, מתגוררים אמנים מכל הסוגים שהגיעו לערד והתאהבו בנופים המרשימים ובאוויר הנקי והיבש. ברובע האמנים מתקיימים אירועי תרבות רבים ובתיהם של התושבים ברובע פתוחים ומזמינים את הקהל הרחב להנות מהצצה אל חייהם של האומנים. בכל יום חמישי בעונת הקיץ, מתרחש אירוע "חמישי ברובע" ובו הופעות חיות, דוכנים שונים של אוכל ומוצרים וכן סדנאות שונות מכל מני סוגים. 

בחג הסוכות מתקיים עוד אירוע מרשים ברובע האמנים כאשר בתיהם של האמנים נפתחים ומציעים לכל המבקרים ברובע, להציץ אל הבתים שלהם שמהווים גם גלריות מרשימות של יצירות האמנות של דיירי הבית. דיירי רובע האמנים מציעים לתושבי ערד כולה וכמובן לכל מי שמגיע לבקר, להנות ממגוון רחב של יצירות אומנות עבודת יד של תושבי האזור ובביקור ברובע האמנים בערד, אתם זוכים לחוויה תרבותית מרתקת מכל הקשת התרבותית.

תיאטרון ערד

תיאטרון ערד מביא לתושבי העיר אינספור הצגות והופעות שמועלות על במת התיאטרון ונותנות לתושבי ערד להנות מתרבות מלאה ומגוונת. תושבי העיר, כבר שנים חיים באווירה שמתרכזת בתרבות ואומנות ואנשי תרבות רבים צומחים מהעיר ערד בעקבות התרבות הענפה שהביאה להם עיר עוד בצעירותם.

המרכז לאמנות עכשווית בערד

המרכז לאומנות עכשווית בערד הוקם בשנת 2016 במטרה להמשיך את תרומתה האומנותית של העיר ערד ולתת למבקרי המרכז השראה ומקום מרתק לחקור בו את עולמות היצירה והאמנות השונים. במרכז, מעבר לתערוכות מתחלפות וקבועות, תוכלו למצוא גם סיורים מודרכים, סדנאות אמנות ומיצגים שונים שמתחלפים עם הזמן.

ביקור במרכז לאמנות עכשווית בערד מאפשר לכם לצלול אל תוך עולם האומנות של ערד בצורה הטובה ביותר. תוך כדי סיור מודרך במוזיאון, תיחשפו לתערוכות מרשימות עם אמירה ייחודית ועם הסדנאות במוזיאון, תוכלו גם אתם להיות אמנים לכמה רגעים.

תרבות של קיימות

ערד, העיר המתוכננת הראשונה בישראל, תוכננה תוך התחשבות מירבית בטבע העוטף את העיר והנוף שמהווה התפאורה שלה. חומרים מקומיים בהם השתמשו בבניית מבני העיר, נותנים לעיר נראות מרשימה אשר משתלבת בנוף המדברי היפה. תושבי העיר, כבר מגיל צעיר, נחשפים בבתי הספר אל חשיבות ההגנה על הסביבה ולומדים את ערכי הקיימות השונים. 

בעיר, תוכלו למצוא מגוון רחב של סדנאות המשתמשות בערכי הקימות כמו מחזור חפצים ויצרת חפצים מפסולת. תרבות הקיימות של העיר, מאחדת סביבה את רוב הקבוצות השונות אשר מרכיבות את העיר וניתן לראות בפעילויות תרבותיות שונות הקשורות בהגנה על איכות הסביבה בעיר.

האוכלוסייה בערד

האוכלוסייה בערד מורכבת מאנשים שהגיעו מתרבויות שונות ומגוונות. העיר תמיד קלטה אליה עולים חדשים, גם בעליה של שנות התשעים עם עולי ברית המועצות ולכן העיר מהווה בית למגוון רחב של אנשים מתרבויות שונות. התרבויות בעיר מגוונות מאוד, ילידי הארץ יחד עם עולים מצפון אפריקה, ארצות ערב וברית המועצות, חילונים ודתיים וכל מה שביניהם. בגלל היותה של ערד עיר תיירותית למדי, הרבה מתושבי העיר השונים פותחים את בתיהם ומספרים את הסיפור הייחודי שלהם, כך שלמקרים בעיר ניתנת ההזדמנות לשמוע על חייהם של אנשים מתרבויות שונות, על הקשיים שלהם ועל ההצלחות.

האוכלוסייה המגוונת בעיר, מייצרת מגוון רחב של תרבויות. בערד, מתקיימים פסטיבלים וירידים רבים כאשר בכל אחד מהם ניתן הזרק-אור לתרבויות השונות המרכיבות את העיר. ערד, מאופיינת בזכות המגוון התרבותי שלה, זה מה שנותן לה אפילו יותר מהקסם הטמון בתוכה. אוכלוסיית העיר המגוונת משלבת בתוכה את מגוון התרבויות הרחב בצורה הרמונית ומקסימה ונותנת לכל מי שבא לערד, להנות ממגוון תרבותי רחב ומרשים שמקבל את ההתייחסות המכילה והמרשימה ביותר.

עיר של תרבות

ערד, היא עיר מלאה באומנות. אמנים רבים שהחליטו לגור בה ולטפח את האמנות שלהם יחד עם הסביבה המעוררת השראה של העיר, נותנים לעיר נופח תרבותי מרשים. כל מי שמגיע לערד מיד מרגיש בשוני שלה לעומת ערים אחרות, בחשיבותה של התרבות בין תושבי העיר. יצירות אומנות שמפוזרות בכל מקום, מרכזי תרבות רבים ופסטיבלים וירידים שמתחוללים בעיר לאורך כל השנה, מאפשרים לתושבי העיר ולנופשים בה לחוות חוויה תרבותית שלמה שמכילה בתוכה מנעד תרבויות רחב ואותנטי.

ערד מערבבת את העבר, ההווה והעתיד בתערובת מושלמת ומפעימה וכל מי שמגיע אל העיר נהנה לטעום, אפילו לרגע, מהתרבות המרשימה שמתווצרת בעיר. ערד ממשיכה להיות מובילה בתחומי התרבות בארץ ובעולם וממשיכה להציג מתוכה אנשי תרבות רבים ואירועים תרבותיים מרשימים.

דילוג לתוכן