cropped-cropped-ערד-לוגו.png

טכנאי מזגנים, טכנאי מזגנים מגזין

בערד

באיזה מזגן כדאי לבחור?

חודשי הקיץ הלוהטים של השנים האחרונות הפכו את המזגן לצורך בסיסי בישראל. בהחלט כבר לא מדובר במותרות. את המזגן נוכל מן הסתם לפגוש כמעט בכל מקום בישראל (בבית, בעבודה ולמעשה בכל מקום). אך, איך נדע באיזה מזגן לבחור בבואנו להתקין מזגן חדש: האם נבחר במזגן עילי? במזגן מני מרכזי? במזגן אינוורטר?… אם כן הרי שללא כל ספק מה שהכרחי הוא לבחור במזגן "נכון" – כלומר להתאים את היכולות של אותו המזגן אל הצרכים שלנו. באמצעות אותו מזגן "נכון" ניתן לחסוך במשאבים, לצמצם תקלות וכמובן שלמזער תחושות של עוגמת נפש, אכזבה וכד'. להלן מדריך תמציתי בכל הקשור לסוגי מזגנים אותם ניתן לרכוש, הרי לא כולנו טכנאי מזגנים בערד.

 מזגן עילי

מזגן עילי זהו למעשה המזגן הכי נפוץ בישראל (אותו מזגן שתלוי לו על הקיר קרוב לתקרה ומכאן שמו). כוחו של מזגן מסוג זה נע לרוב בין 1 עד 4.5 כוחות סוס. מזגן זה  הוא מזגן שמשמש באופן מושלם מבנים בעלי חללים נפרדים (כגון בית מגורים עם מספר חדרים נפרדים). מזגן עילי משמש באופן יעיל את אלו שעושים שימוש נרחב יותר בחדרים ספציפיים בבית. כלומר, באזורים בהם ישנו שימוש נרחב יותר (למשל סלון הדירה או מטבח הבית) עדיף יהיה לבחור במזגן עילי חזק יותר מאשר המזגנים העיליים אשר יותקנו בחדרי השינה.

"מזגן עילי הוא זול יותר (גם בקנייה וגם באחזקה שלו)" אומר לנו טכנאי מזגנים מערד. "אני כבר המון שנים טכנאי מזגנים בערד ובכל הסביבה החמה של האזור. אני תמיד אומר לאלו שרוצים להתקין מזגן חדש שהמזגן העילי מתאים לבתים עם מספר חדרים שיש בהם תדירות לא זהה של שימוש" הוסיף בעל המקצוע.

"מעבר לזה, אם בבית יש תנועת אוויר טובה בשעות מסויימות…  בריזה נעימה וכו'… אז מזגן עילי זו בהחלט האופציה העדיפה – באמת שאין צורך להשקיע מעבר לזה", הוסיף בעל המקצוע הסימפטי.

"יש גם חיסרון לאותו מזגן עילי… זה קשור יותר לעניינים של עיצוב פנים: המזגן העילי הוא בולט באופן פיזי והוא לא תמיד משתלב עם העיצוב של הבית (בעיקר לא בעיצובים המודרניים שעושים היום… וואו איזה עיצובים שאנשים עושים היום… בתים שנראים כמו אחוזות פאר… הוסיף בעל המקצוע האדיב (אותו טכנאי מזגנים מערד).

"מצד שני, בגלל שהמזגן העילי הוא המזגן הכי נפוץ שיש, אז אנשים כבר די רגילים לראות אותו… וזה די מתמזג בעיצוב של הבית… אגב יש גם מזגנים עיליים היום שמגיעים בכל מיני צבעים, עיצובים שונים וכו', ככה שאולי זה בכלל יכול להוסיף מבחינת העניין של העיצוב… שמע, חוץ מהשירות שאני מעניק – אותו שירות טכנאי מזגנים (שבו אני מגיע ממש עד בית הלקוח) אני מחזיק גם מעבדה של תיקון מזגנים. במעבדה שלי, אני רואה מזגנים של אנשים פרטיים שיש להם כל מיני עיצובים שהם עשו לבד (כל מיני צביעות, מדבקות, מגנטים וכו'…). כן, כבר ראיתי הכל לאורך הזמן", הוסיף בעל המקצוע מהעיר הדרומית.

מזגן מיני מרכזי

להבדיל ממזגן עילי שמביא איתו מדחס עם כל יחידת מזגן (היחידה החיצונית של המזגן שאנו רואים בצידי הבניינים), מזגן מיני מרכזי בנוי רק עם מדחס אחד שמזרים את האוויר אל כל חלקי הבית. בחירת מזגן מיני מרכזי משפיעה על כל תכנונו של הבית מכיוון שצריך לבנות לו תשתית מתאימה עם צינורות ניקוז ופתחי אוורור. יש לזכור כי אנו בוחרים מזגן שיתאים לצרכים ולאו דוקא לנראות החיצונית של הבית.

אין ספק שהבית נראה יפה ונקי יותר כאשר מתקינים מזגן מיני מרכזי גם מבפנים וגם מבחוץ אבל ככזה, אפשרויות השליטה על המזגן מוגבלות. המזגן "המיני-מרכזי" יתאים במיוחד לבתים עם חללים גדולים ועם שימוש אחיד ברוב חלקי הבית וגם לבתים שהם חלק ממגדלי דירות, שם יש הגבלה על מספר יחידות המזגן החיצוניות. לכן מזגן מיני מרכזי יתאים לרוב לבית שיש בו שימוש בכמה חדרים לאורך שעות היום וכן למבנים עם חללים גדולים ופתוחים. 

המזגן המיני מרכזי יהיה חזק יותר ועם יותר כוחות סוס מהמזגן העילי ולכן גם יעיל יותר לחללים פתוחים וגדולים מהממוצע. זאת ועוד הרי שמזגן מיני מרכזי יהיה יקר יותר להתקנה וגם לאחזקה. כמות החשמל שהוא צורך גבוהה יותר ממזגן עילי.

מזגני אינוורטר

האינוורטר תוכנן ויוצר ביפן בתחילת שנות האלפיים ונכנס בהדרגה גם לישראל. המזגן נראה מבחוץ כמו מיני מרכזי, כלומר עם יחידה חיצונית אחת, אך בעצם ניתן לשלוט על כל חדר בנפרד. הוא אפילו יכול להראות בתוך הבית כמו מזגן עילי אבל להיות מחובר למערכת אחת בכל החדרים בבית. 

גם בשביל להתקין מזגן אינוורטר, צריך לעשות עבודת תשתית כמו במזגן מיני מרכזי. החידוש העיקרי הוא שאפשר להפעיל ולכבות כמו גם להגביר ולהנמיך או לשנות טמפרטורה כך שבכל חדר ניתן יהיה לכוון את הטמפרטורה כך שתהיה שונה וכן גם את עוצמת המזגן, מה שאי אפשר לעשות במזגן מולטי מרכזי שפועל בצורה אחידה בכל הבית.

מזגן אינוורטר הוא מאוד חסכוני באנרגיה וכזה אשר צורך הרבה פחות חשמל מאותם המזגנים שאינם אינוורטר.  עם זאת יש לשים לב כי המחיר של המזגן עצמו גבוה יותר והאחזקה יקרה במיוחד. מזגני אינוורטר יפניים דורשים פחות תחזוקה והם בהחלט אמידים אך כאשר יש תקלה, המחירים עולים אפילו על קניית מזגן עילי חדש. לכן לפני שנשקול התקנה של מזגן אינוורטר, חשוב לקחת בחשבון גם את עלות התחזוקה וחלקי החילוף. כמו כן, בגלל שהוא חדש יחסית בארץ, לא כל טכנאי המזגנים מיומנים בעבודה איתו ולכן, הזמינות לתיקונים עשוייה לקחת יותר זמן (וכאמור לעלות יותר כסף).

 

לסיכום

לכל מזגן ישנם היתרונות והחסרונות שלו. אי לכך הרי שהדבר החשוב ביותר הוא התאמת המזגן אל הצורך שלנו. בהחלט כדאי להתאים עד כמה שניתן את תכונות המזגן אל תכונת המוצר אשר חשובות לנו באופן סובייקטיבי: העדפותינו העיצוביות, רמת החסכוניות אליה נרצה להגיע וכד'.

דילוג לתוכן