cropped-cropped-ערד-לוגו.png

טכנאי מזגנים, טכנאי מזגנים מגזין

בערד

הכנת המזגן לחורף

תקופת הסתיו הגיע? ובכן זוהי ללא ספק תקופה נעימה ביותר שמאפשרת לנו גם ניתוק זמני מחברנו הנאמן – המזגן.

זהו אותו חבר יעיל ונאמן שעובד בעבורנו כל כך קשה כל השנה… כן, בעונת הסתיו אפשר ליהנות מאוויר קריר ונעים ובמקביל לתת למזגן קצת לנוח… כמו כן, זהו הרי הזמן המתאים ביותר לביצוע עבודות תחזוקה אשר קשורות לאחזקתו של המזגן.

זאת ועוד, והרי שבהזדמנות זו אף נוכל להכין את המזגן לתקופת החורף בה מן הסתם הוא יחזור לפעילותו הרציפה והנמרצת. אז הנה, ריכזנו לפניכם מדריך קצר ובו מספר פעולות שכל אחד יכול לבצע בכדי לוודא שהמזגן יהיה מוכן היטב לעונה הקרירה של השנה:

נפתח בעניין הפתחים…

אוויר חם הוא קל יותר מהאוויר הקר. לפיכך כדאי לכוון את פתחי המזגן כלפי מטה ובכך ליצור חלוקה נכונה יותר של האוויר שזורם בחדר. כך, בתוך חלל החדר תהיה תחלופה נכונה יותר של אוויר ומכאן שהחדר אף יתחמם הרבה יותר מהר. אכן מדובר בפעולה פשוטה וקלה אך בו זמנית גם פעולה שחוסכת מהמזגן שלנו מאמץ רב. באמצעות פעולה קטנה זו נשיג 3 יתרונות גדולים:

  • המזגן יצרוך פחות אנרגיה 
  • המזגן יחמם את החלל מהר יותר
  • המזגן יהיה חסכוני יותר בצריכת החשמל 

שליטה בשלט

"אני טכנאי מזגנים בערד כבר הרבה מאוד שנים וכל פעם אני מגלה מחדש עד כמה האנשים אינם שמים לב לדברים הכי קטנים, זה החיים האינטנסיביים של כולנו שגורמים לכך", סיפר לנו טכנאי מזגנים ותיק מערד. "יש בשלט של המזגן כפתורים שונים (אחד לקירור ואחד לחימום) אבל אם לא נשנה את המזגן על ידי השלט שלו, למצב חימום, אז ברור שלא ייצא לנו אוויר חם… "  הוסיף אותו בעל מקצוע. יש לי מעבדה של תיקון מזגנים בערד ואני לפעמים לא מזהה שום תקלה במזגן שנמצא אצלי לאחר תלונת לקוח (על כך שהמזגן לא מוציא אוויר חם וכו'…), כן, ישנם מצבים שבסך הכל פשוט לא לחצו על הכפתור שמעביר לחימום…".

"עם זאת", הוסיף אותו טכנאי מזגנים מערד "לפעמים יש בעיה עם העינית של המזגן. במקרים כאלו השלט פשוט לא מצליח להעביר את הפקודות שלו אל המזגן ואז בהחלט אני נדרש לסדר את זה. האמת… האמת היא שאני מאוד אוהב את המגע הזה עם האנשים בעיסוק שלי. אני גם תמיד אהבתי להתעסק עם כל מה שקשור בעבודות טכניות עם מכניקה (כמה שנים לפני שהתחלתי בעיסוק שלי כטכנאי מזגנים הייתי טכנאי מחשבים, מוסכניק וגם טכנאי מוצרי חשמל…) אבל מאז שפתחתי את המעבדה שלי של תיקון מזגנים בערד אני כבר די מתמיד אפשר לומר… בכל זאת – זה כבר לא מעט זמן… 30  שנה כבר…" הוסיף בדבריו אותו טכנאי מזגנים מערד.

אם כן, הרי שבבואנו להפעיל את המזגן במצב חימום, הרי שיש לוודא כי הסמל שיש בשלט הוא סמל של "שמש". אם השלט  מציג סמל של "פתית-שלג",  יש ללחוץ על כפתור MODE עד שפתית-שלג זה משתנה לסמל השמש – זה אשר יעיד כי אנו נמצאים במצב חימום… (כן, מדובר בפעולה קטנה שלוקחת כמה שניות בודדות, לא יותר מזה).

היחידה החיצונית

לכל מזגן ישנה גם יחידה פנימית וגם יחידה חיצונית. אחת מפעולות ההכנה ומפעולות התחזוקה המונעת, זו אותה פעולה שקשורה ליחידה החיצונית – זו אשר מצוי בה מדחס המזגן. ובכן, כיוון שאותו מאוורר אשר מצוי ביחידה החיצונית עלול להסתבך בצמחית עשבים, בענפים, או בכל מיני חפצים שונים שנמצאים בסביבה, חשוב לפנות את כל אותם גורמים אשר עלולים לפגוע בפעילותו התקינה של מאוורר חיוני זה. כמו כן, מומלץ ביותר אף להוסיף מסגרת מתכת אשר תעטוף את היחידה החיצונית ובכך תבטיח ש: 

  • לא יהיו בסביבת היחידה החיצונית ענפים או כל גורם שעלול להתעופף ברוחות החורף.
  •  גנבים שונים לא יוכלו להשיג את מבוקשם ולגנוב את חלקי היחידה החיצונית. 

גם הפילטרים צריכים ניקיון 

את הפילטרים מומלץ לנקות באופן תדיר אחת לחודשיים שלושה ולכן אנו בהחלט ממליצים לנקות את הפילטרים בחילופי העונות (שגם ככה מתחלפות להן בתדירות זו). הפילטרים מסננים את האוויר שהמזגן מוציא אל תוך החלל. הקיץ והסתיו מביאים איתם הרבה ימים של אובך ומכאן שהפילטרים מתמלאים להם בלא מעט אבק ולכלוך. ניקוי הפילטרים חשוב לבריאותו של המזגן, אך גם לבריאותנו שלנו. אם יש באזור ילדים עם מחלות נשימתיות, הרי  שבכלל כדאי לנקות את הפילטרים בתדירות גבוהה ולדאוג שאותו לכלוך וחלקיקים לא יגיעו לחדר הממוזג.

על מנת לנקות את הפילטרים, יש לפתוח את מכסה המזגן ולהוציא אותם, הם נראים כמו שתי רשתות צפופות עם גוף קשיח. יש לשלוף את הפילטרים בעדינות מהמזגן ולשטוף אותם במים פושרים. ניתן להשתמש גם במברשת או סקוץ' במידת הצורך לפי רמת האבק שהצטבר בהם. לאחר מכן יש לייבש את הפילטרים ולהחזיר אותם בעדינות למקומם במזגן. חשוב לוודא שהפילטרים יבשים לחלוטין כדי שהרטיבות לא תגרום לתקלות חשמל במזגן וגם כדי למנוע עובש או הצטברות מהירה של האבק.

 

כמה מילים לסיום

אחרי שבדקנו את כל אלו והכנו את המזגן כפי שצריך אל העונה הגשומה והסוערת, הרי שהגיע הזמן להדליק את המזגן על חימום ולהנות מאותו אוויר חם שמתחיל למלא את החדר. כדי להנות ממנו כמה שיותר מהר ובצורה הכי אפקטיבית, יש לבדוק שכל הדלתות והחלונות אכן נסגרים (יכול להיות שיש איזו מסילת חלון שצריך לנקות או איזו דלת שכדאי לחזק בה את הצירים….). והרי שאם כל אלו נסגרים כראוי, אז כל שנשאר זה רק ליהנות מהאוויר החם של המזגן, להכין כוס טובה של סחלב-חם ולמצוא סדרה טובה לצפייה בטלוויזיה. 

דילוג לתוכן